Tisztelt Budajenői Polgárok!
Tavaly a Stáció sétány felújításával kapcsolatosan a helyi újságban és a honlapunkon is többször nyilatkoztam.
A 2023. évi egyhangúlag elfogadott költségvetésben soron szereplő saját erős beruházás ellenére a kivitelező kiválasztása kapcsán a Képviselő-testületben nem egyhangú döntés született. Ezt a nem egyhangú, de jogszerű testületi döntést kihasználva, egy más ügy kapcsán kialakult nézeteltérés okán egy szűk kör próbálta a lakosok egy részét a beruházás ellen hangolni, egyben a már hozzájárulást kiadó hatóságra is befolyást gyakorolni. Mi a Testület többsége kitartottunk a jogszerű döntésünk mellett és úgy a lakosok többségével, mint a kivitelezés módját ellenző képviselőkkel tisztázni kívántuk a nézeteltérés okát. A tavaly szeptemberi költségvetés módosítása és a 2024-es költségvetés is egyhangúan el lett fogadva és tartalmazta a Stáció járda felújítását. Mivel az eredeti kivitelező visszalépett, ezért február 28-án a Képviselő-testület döntött az új kivitelező kiválasztásáról, aki a Maros 35 Bt lett, akik a Műemlék Magtár és a Hagyományőrzők Házának a restaurációját is végezték. Az elmúlt időszakban a Képviselő-testület tisztázta a nézeteltéréseket és egy olyan megoldást fogadtunk el egyhangúan, ami mindannyiunk számára elfogadható volt.
Tisztázódott, hogy nem új sétány épül, hanem az 1999. június 29-én az Országos Műemlékvédelmi Hivatal Műemlékfelügyeleti Igazgatósága által kiadott jogerős építési engedéllyel megépült járda felújítása történik. Elfogadtuk azt, hogy a környezethez illő, világos színű (a murva színéhez hasonló) műemlék térkőből végezzük el a felújítást. A Kuli László vezető építész lépcsőkialakítási vázlatát az 1. számú melléklet mutatja be azzal az eltéréssel, hogy a térkövek nem antracit, hanem világos színűek lesznek. A hozzájárulást a Pest Vármegyei Kormányhivatal Örökségvédelmi Osztálya ez alapján adta ki 2023.03.24-én. A perspektivikus képet láthatjuk a már világos térkő látványával a 2. számú mellékletben. Az eredeti jóváhagyott terv lépcső keresztszelvényét a 3.számú és 4. számú mellékletben láthatják a jóváhagyó bélyegzővel. Az 5. számú mellékletben a kiszerkesztett hossz-szelvénye látható a tereplépcsőnek. Ezen egyértelműen látható a terep lejtése. Egy ilyen átszegdelt lejtős terepre murvából lépcsőt készíteni nem célszerű. A tornaterem mellett a kevésbé lejtős parkolóban esőzések után a járdákat állandóan tisztítani kell a murvás hordaléktól.
Miért fontos számunkra ez a beruházás? Először is az évek folyamán felújítottuk magas minőségi szinten a ravatalozót, amiért Kuli László tervező nívódíjat kapott. Hasonló sóskúti kőből megépítettük az urnafalat. Pótoltuk a hiányzó stációt és a többit felújítottuk. A Szent Mihály öregtemplom szintén megújult. Egyedül a temető és az öregtemplom közötti lépcső van méltatlan, balesetveszélyes állapotban. Pedig ezek a stációk a Zsámbéki-medencében egyedülálló szakrális, műemléki és turisztikai értéket képviselnek. A tervezett megjelenésében a tereplépcső teljességgel harmonizál a már előzőekben megvalósult építészeti értékekkel és környezettel. Praktikussági előnye az esztétikai megjelenés és a tartósság mellett a komfortosabb használhatósága. A kis kockaköves megoldás kis területeken is javítható, kicserélhető. A lépcső mellett végig sziklakert mintájára termésköveket raktunk, amelyekbe akár levendulasor is kialakítható. A jelenlegi lépcsővezetésnek a benne lévő enyhe, kicsit szabálytalan íve is megmarad követve a terepviszonyokat. Nem akadálymentes, de akadálycsökkentett feljárónak terveztük, ami azt jelenti, hogy külső segítséggel babakocsit, kerekesszékes embert könnyen fel- és le lehet tolni. Járókerettel és bottal érkező embernek nem süpped bele a botja a murvába, hanem stabil talajon tud támaszkodni.
Úgy gondolom, a környezethez illő, méltó igényességgel megépülő Stáció sétány az elmúlt közel két évtizedben létrehozott jelentős beruházásainkhoz hasonlóan a településünk egyik büszkesége lesz.
Tisztelettel:
Budai István
polgármester