TBE
Egyesületünk abból a célból alakult meg 2022-ben, hogy a Szőlődomb II., vagy közismertebb nevén a Templomvölgy Villapark lakosait összegyűjtve egy olyan lakóközösségi fórumot teremtsen, amely égisze alatt Budajenő itteni új településrésze szervesen beépülhet a falu egészébe és az itt élők döntései és véleménye nyomán nyerhesse el végleges formáját. Célunk, hogy ne csak családi házak laza közössége legyünk, hanem egy szorosan összetartó, együtt- egymásért, mindannyiunk közös érdekeiért tenni akaró és cselekvő szomszédok erős köteléke alakuljon ki.
A templomvölgyi betelepülők nagy része fiatal, sok esetben kisgyermekes család, azonban az ő igényeiket kiszolgáló infrastruktúra számos hiányossággal küzd. Egyesületünk az Önkormányzattal együttműködve telepítette az első világító testeket 2024-ben, amellyel elkezdődött a településrész közvilágításának kiépítése. Ezzel egy időben kihelyeztünk utca név irányjelző táblákat, hogy segítsük az ide látogatók tájékozódását.
A terület eredetileg szőlős volt, így a legöregebb fáink is maximum 10-15 évesek, a területen így nincs sok természetes árnyék, a szélnek sem szab semmi gátat. Egyesületünk kiemelt célja, hogy fásítással, növények telepítésével jelentősen megnövelje a fák és bokrok számát, hogy legalább már gyermekeink élvezhessék majd a fák által nyújtott árnyékot. Ennek első lépéseként az Országfásítási program keretein belül elültettük az első fáinkat 2024 tavaszán.
A terület 2024-i beépítettsége nagyjából 40% körüli, a jelenleg már itt lakó családok száma alulról közelíti a százat. Szintén kiemelt célunk egy játszótér létrehozása a Templomvölgy területén, hogy a számos kisgyermekes család pár perces sétával elérhető távolságba kerüljön a szabadtéri kikapcsolódáshoz. A jelentős számú zajló építkezés és a szél kombinációjából fakadóan folyamatos probléma a területen a szemét. Igyekszünk legalább negyedévente szervezetten az egész településrészt karbantartani, és arra kérünk minden itt élőt, valamint építkezőt, hogy segítsék munkánkat ebben azzal, hogy a magán telkeken rendet tartanak! Az Önkormányzattal együttműködve tervezzük szemeteskukák telepítését is.
Az újjászervezett helyi Polgárőrséggel szoros együttműködésben egyesületünk számos tagja vesz részt a terület járőrözéssel történő biztonságosabban tartásában, mivel mi is kiemelten fontosnak tartjuk az építkezéseken gyakori problémaként megjelenő lopások visszaszorítását.
Az Önkormányzattal és a településen működő egyéb civil szervezetekkel szorosan együtt működve, igyekszünk minél többet elérni, és számos hiánypótló fejlesztést megvalósítani a következő években. A teljesség igénye nélkül: járdák, KRESZ- és tájékoztató táblák, bölcsőde, stb.
A Szőlődomb II-n tulajdonnal rendelkező beruházókkal és vállalkozókkal szeretnénk jó kapcsolatot ápolni és segíteni őket, hogy a tervezett beruházások Velünk egyeztetve úgy valósulhassanak meg, hogy az itt élők nyugalmát a lehető legkevésbé zavarják, a már eleve alultervezett infrastruktúrát a szükséges és még tűrőképességeinek határain belül terhelik csak tovább. Továbbá a közös érdekek és a békében együtt élés jegyében lehetőleg olyan irányban történjenek ezek a fejlesztések üzletileg, amelyek az itt élők számára is vonzóak, ezáltal értelmet adva azoknak.
Bár Egyesületünk célja nem elsődlegesen a programok szervezése, évente 1-2 alkalommal szeretnénk rendezni a szőlődombon összejöveteleket, ahová szeretettel várunk minden itt élőt, egész Budajenőről.
Amennyiben úgy gondolják, hogy egyetértenek céljainkkal, szeretnének tevékenyen részt venni közvetlen lakókörnyezetünk fejlesztésében, vagy csak támogatnának bennünket, várjuk Önöket szeretettel tagjaink között, a jelentkezési lap online kitölthető az Egyesület weboldalán:
https://www.tvbe.hu/?page_id=43
Valamint kövessenek bennünket Facebookon, hogy ne maradjanak le semmilyen eseményről, vagy hírről, amely a Templomvölgy Villaparkot érinti!
Facebook oldalunk: https://www.facebook.com/templomvolgy
Kapcsolat: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Segítjük az átkelést
Célunk, hogy segítsük a biztonságos átkelést
Napi probléma a település központjában a gyalogos átkelés a túloldalra, ami sajnos egyes esetekben súrlódások, viták és jogsértések helyszíne is.
Az óvodás és iskolás szülők egyetértésével és támogatásával a reggel 7:15-től 8:15-ig tartó időszakban tervezzük megvalósítani a biztonságos átkelést a főúton az óvoda és az iskola közelében.
Polgári együttműködés keretein belül, időnként a polgárőrség és a körzeti megbízott bevonásával, egyszerű jelenléttel, felnőttek segítik, hogy a járművek a KRESZ-ben meghatározott körültekintéssel
és sebességgel haladjanak el itt, ebben a frekventált időszakban és a gyalogosok biztonságban jussanak át a túloldalra.
Az alábbi linken elérhető naptárban önkéntesek jelentkezését várjuk, (név, telefonszám esetleg e-mail cím megadásával a kiválasztott nap időpontjára kattintva), hogy vállaljanak részt 1-1 reggeli alkalommal célunk elérésében.
Az eddigi gyakorlat azt mutatta, hogy a felnőtt jelenléte a gyalogátkelő közvetlen közelében nagyobb körültekintésre ösztönzi az autósokat. Minden jelentkezőnek örömmel adjuk át tapasztalatainkat.
További információt polgárőreink adnak hamarosan itt a honlapon, a civil szervezetek menüben.
https://calendar.app.google/qpR5WbEohj5XmzFk7
Kisköz Egyesület
A Kisköz Egyesület Budajenő közösségi életének fellendítésére és életben tartására alakult 2020 februárjában.
Az egyesület gondolata másfél évvel korábban, 2018 őszén fogalmazódott meg először, amikor néhányan a játszótér korszerűsítéséért szerveztünk jótékonysági pikniket. Sokan gyűltünk össze, jól éreztük magunkat, mindenki hozta, amit tudott. Ekkor vált bizonyossá, hogy kreativitással és némi elszántsággal egy-egy jó ötletet közös erővel az egész falu javára lehet fordítani. Hivatalos formába kívántuk önteni ezeket az energiákat - így született a Kisköz.
Az egyesület célja, hogy összetartó közösséggé formálja a falu lakosságát. Rendszeres, folyamatos, változatos, élményt adó, kreatív alkotó foglalkozásokat szervezni minden korosztály számára. Megismertetni és közelebb hozni a falusi életformát az itt élő fiatalokhoz. Önálló programok szervezésével színesíteni a falu mindennapjait.
Pályázatokon részt venni, ifjúságsegítő-, közösségépítő programokat megvalósítani.
Hogy miért Kisköz? Mert a név magában foglalja a közösséget, közérdekűséget. A ‘kis’ szó érthető a gyerekekre, a falu és az egyesület méretére. A falu utcái között mellesleg valóban van Kis-Köz. A ‘Kisköz’ továbbá egy hely, ahova betérhetünk, ha arra járunk, s ahol mindig kapunk valami értéket. A ‘Kisköz’ némi szünet, békés idő a mindennapok forgatagában.
Tagjai kreatív csapatot alkotnak, akik azon dolgoznak, hogy a faluban mindenki érezhesse a közösség összetartó erejét.
Eddigi főbb tevékenységeink:
● Csendülő Adventváró családi nap (
http://budakornyekitv.hu/adventelo-budajenon/ )
● Jótékonysági Mesés Délelőtt: a Gyermekorvosi Rendelő barátságosabbá tétele, új játszósarokra gyűjtés és ennek elkészítése
● Közös sárkányeregetés és piknik
● Világító adventi kalendárium (
https://www.youtube.com/watch?v=SnaGZnbgc64 )
● Karácsonyi apróság egyedül élő idős lakostársainknak
● Rendszeres Cirógató és Zengő-mozgó babás foglalkozások (Fényes Eszter vezetésével)
● Barkács-varázs-alkotó délutánok (Király Eszter vezetésével)
Az Egyesület munkáját a
https://www.facebook.com/kiskozegyesulet oldalon követhetitek
Székely Társulat
A Budajenő-Telki Székely Társulat 2009-ben alakult, a régi már már feledésbe merült 1964-ig működő Székely Kör utódjaként. A történelem úgy hozta, hogy a Budajenőről kitelepített sváb családok helyére Gyergyóditróból és Gyergyóremetéről székely családok települtek át. Magukkal hozták a távoli múltból eredő népszokásaikat, székely hagyományaikat, népdalaikat, táncaikat. A sváb és székely családokat közösséggé kovácsolta a Székely kör.
A Székely Betlehemes lett a hagyományébresztő játék. Ekkor gondoltunk arra, hogy a régi darabokat, táncokat, dalokat ismét elő kellene venni és a falu lakosságának bemutatni. Hála Istennek sok lelkes támogatónk akadt. A társulat tagjai fáradságot és időt nem kímélve álltak a feladat elé. Táncokat, dalokat tanultak. Művészeti vezetőnk Dalosné Kovács Györgyi lett, és az ő segítségével került színpadra négy darabunk. Az „Egy este a fonóban” a „Törökbúzabontás” az „Adjon Isten jó estét” és a „Napkeltétől napnyugtáig” című. Első darabunkat 2010-ben mutattuk be és még ugyanennek az évnek az elején felélesztettük a régi székely farsang temetés hagyományát is.
Táncainkkal, dalainkkal a környékbeli települések programjait színesítettük és eljutottunk testvértelepüléseinkre Gyergyóditróba és Gaildorfba is.
Az évek múlásával a társulat tagjai változtak és mára már inkább a gyermek csoportunké lett a főszerep a felnőttek mellett.
Továbbra is célunk, hogy hagyományainkat megőrizzük, ápoljuk és még több fiatalnak átadjuk.
Ringlein Egyesület és Tánccsoport
Tánccsoportunk 1997. óta működik Budajenőn. Az egyesület tánccsoportjában 12 évestől 22 éves korig több korosztály táncol együtt. Tagjai budajenői, telki és perbáli fiatalok, akik fontosnak tartják, hogy a hagyományos táncok mellett megismerjék nagyszüleik, szüleik, kulturális szokásait, hagyományos ünnepeiket, öltözködési módjukat. Csoportunk szerves része a település kulturális életének, hiszen a legtöbb helyi rendezvényen fellépünk, segítséget nyújtunk a rendezvények lebonyolításában, szervezésében is.
További információ: http://www.ringleintanccsoport.eoldal.hu/
JEZE
Érteni a természetet – JEZE
Budajenő lakosai természetközeli körülmények között élnek. Bele születtek, vagy ide költöztek, végül is mindegy. Szeretik ezt az életformát, nem lehet kétséges. De vajon ismerik-e a természet törvényeit értik-e jelenségeit, tudják e használni és az előnyükre fordítani azt?
A Jenei Zöldműves Egyesület – röviden JEZE – az itt élőknek kíván fórumot biztosítani, ahol általános és helyi, elméleti és gyakorlati tapasztalatokat lehet megosztani, tanulni a kertművelés és környezetvédelem területén.
A téma végtelen - milyen növények szeretik az itteni meszes talajt, milyen kártevőkkel találkozhatunk, mivel és hogyan tápláljuk növényeinket, mi legyen a terméssel, hogy gyűjtsük az esővizet és mit tegyünk az algásodó tavunkkal? … és a kérdéseknek se vége, se hossza.
A szakmai tájékozódáson felül baráti kapcsolatok születhetnek, tapasztalatok, magok, termények és más érdekességek cserélhetnek gazdát. A JEZE igyekszik az aktuális kertészeti és környezeti témákkal foglalkozni, helyi és meghívott előadók bevonásával. Meglátogatjuk sikeres kertjeink egyikét, másikát és várjuk a következő vidám találkozást.
A JEZE szívesen veszi minden budajenői lakos érdeklődését, különösen, ha tagként tevékenyen részt kíván venni az egyesület életében.