A stáció tereplépcső felújítása kapcsán, de nem főleg arról, hanem több hasonló fejlesztésről egy kis történeti áttekintést szeretnék adni azok számára, akik a közelmúltban lettek budajenői lakosok, vagy akiknél ezek az események a feledés homályába merültek. Nem újkeletűek ezek a fejlesztésekkel szembeni fellépések településünkön.
Amikor a 2006-2010 közötti ciklusban pályázati támogatásból felújítottuk a faluközpontot, szintén felvonult egy ellenző kisebbség, akik ellenezték a pincesort is érintő fejlesztési munkákat. Sajnálták a pincesor előtti sokszor gondozatlan gazos területet és a pincék falából spontán kinővő ecetfákat. Az idő bebizonyította, hogy az elképzelés helyes volt - a pincesor jelenlegi állapotában sokkal impozánsabb és az ide látogatók látványosnak tartják. Természetesen, ha egy új építmény elkészül a „nyers” környezet nem mutatja igazi arcát. Miután a természet is elvégzi a dolgát, a fák kifejlődnek, pár év múlva lesz igazán tetszetős.
A másik kritikus fejlesztés volt a műemlék Magtár. Évekig szinte ugyanaz a társaság próbálta blokkolni az új funkcióval történő ellátását és felújítását. Még a testvértelepülés számunkra nagyon tisztelt személyét is be akarták vonni egy olyan fejlesztési elképzelésbe, ami teljesen irreális volt. Végül sikerült találnunk olyan funkciókat a fejlesztéshez, ami megfelelő keretet adott a Magtár hasznosításának az elkezdéséhez. A zarándokszállás és a rendezvényterem önkormányzati beruházás volt. A felső két szinten az egyházi kiállítást és a tavas parkot az Egyházi és Nemzetiségi Államtitkárság finanszírozásával viteleztük ki. Itt is az a helyzet, mint a pincesornál: a park, a tó és környezete négy-öt év múltával mutatta meg az igazi arcát. Ma már sokaknak kedvenc kikapcsolódó helye.
Hasonló kételyek fogadták a régi óvoda helyén a Jeine Udvarház kialakítását, amikor leromboltuk az oda nem illő szocreál kockaépületet. Ott is volt egy-két személy, aki folyamatos levelekkel bombázta az önkormányzatot. Amikor kész lett és átadtuk, mindenki nagy örömmel vette birtokba az épületet. Ma kedvelt közösségi tér.
A stáció sétány tereplépcső is egészen biztosan már „nyers” formájában is szép lesz, de pár év múlva - amikor a zöld környezet kiteljesül és birtokba veszi - a falu egyik ékessége lesz. Biztosan sokan fognak a kuriózumnak számító Árpád-kori Szent Mihály templomban esküvőt és keresztelőt tartani. Ez a sétány egy komfortosabb, impozáns megközelítése lesz a templomnak.
Amint láthatják, sok jó dolog megvalósítása nem megy mindig zökkenőmentesen. Figyelemre méltó az, hogy szinte mindegyiknél az ellenkezők centruma ugyanazon szűk környezetből került ki.
Egy a lényeg: Budajenő egyre szépül és reméljük ez így is marad a jövőben is.
Tisztelettel: Budai István polgármester