Számos bejelentés érkezik az Önkormányzathoz amiatt, hogy némely kutyatartó állata(i) felügyeletét nem biztosítja, a kutyák közterületeken kóborolnak, illetve póráz nélkül gazdájuktól eltávolodva sétáltatnak.
A magyar jogszabályok egyértelműen meghatározzák a közterületen állattal való tartózkodás szabályait.
Szabálysértés szabályai:
A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény (Szabs. tv.) 147. alcíme és a hozzá tartozó 193. §-a értelmében:
„147. Veszélyeztetés kutyával
- § (1) Aki a felügyelete alatt álló kutyát
- a) a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja,
- b) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével – póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja,
- c) szájkosár és póráz nélkül közforgalmú közlekedési eszközön – segítő kutya kivételével – szállítja,
- d) vendéglátó üzlet kivételével élelmiszer-elárusító üzletbe, közfürdő területére vagy játszótérre – segítő kutya kivételével – beengedi, illetve beviszi, szabálysértést követ el.
(2) Aki veszélyes ebét nem zárt helyen tartja, vagy nem helyez el a ház (lakás) bejáratán a veszélyes ebre utaló megfelelő figyelmeztető táblát, szabálysértést követ el.
(2a) E § alkalmazásában segítő kutya a segítő kutya kiképzésének, vizsgáztatásának és alkalmazhatóságának szabályairól szóló rendelet szerinti segítő kutya.
(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr, továbbá a mezőőr is szabhat ki helyszíni bírságot.”
A szabálysértés elkövetője az, akinek a kutya a felügyelete alatt áll. (Ez általában a kutya tulajdonosát jelenti, de lehet pl. ideiglenes őrzéssel megbízott személyt is).
A szabálysértési tényállás többféle elkövetési magatartást fogalmaz meg. A kóbor ebek és közterületen póráz nélküli eb-sétáltatás tekintetében 193. § (1) bekezdés a) pontja meghatározó.
Az a) pont alatti esetek az alábbiak:
- egyfelől amikor az elkövetési magatartás helyszíne is meghatározott, kizárólag akkor valósul meg a szabálysértés, ha a kutya a település belterületén a közterületre kerül ki felügyelet nélkül. Felügyelet nélkül van a kutya, ha gazdája nincs olyan helyzetben, hogy a kutyát visszatarthassa, kikerül a felügyelete alól, ha olyan messze van, hogy nem tudja megakadályozni azt, hogy a kutya a sértettet megtámadja;
- másfelől megvalósul a szabálysértés, ha a kutyát hosszabb időn át kóborolni hagyják, teljesen egyedül engedik ki, ilyenkor a magánterületen megtalálva is felelősségre vonható az állatot felügyelő személy.
Elhatárolandó az a) pontba tartozó elkövetési magatartástól az az eset, amikor a kutya gazdája nem teszi meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy kutyája ne juthasson az útra, és az eb az úttesten közlekedő járművekre támad (embereket nem támad meg, az úton csatangol). Ebben az esetben a közrend védelmén túl, egy speciálisabb jogtárgyat, a közúti közlekedés biztonságát sérti az elkövető, ezért magatartása a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértése szabálysértésnek minősül.
Tettenérés esetén helyszíni bírságot a közterület-felügyelő is kiszabhat.
Bejelentéseiket jelenleg a Budakörnyéki Közterület-felügyelet felé tehetik meg (tel: 23/535-710/107, e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.).
Szabálysértési eljárás esetén a Szabs.tv. 38.§ értelmében egyéb esetekben a Rendőrség általános rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szervének szabálysértési hatósági feladatok ellátására kijelölt szervei járnak el (tel: 23/427-515, e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.).
A szabálysértési bírság összege akár 200.000.- Ft is lehet.
Gyepmesteri feladatok ellátása:
Az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény 48/A. § (3) bekezdése alapján a települési önkormányzat kötelező feladata a település belterületén a kóbor állatok befogása és az azokról való megfelelő gondoskodás biztosítása.
A Budajenői Önkormányzat az Alpha-Vet Állatgyógyászati Kft-t bízta meg a gyepmesteri feladatok ellátásával, azaz amennyiben a kóbor állat gazdája ismeretlen, a Kft. kizárólag az Önkormányzat kérésére elszállíttatja. Továbbá rendszeres, előre meg nem hirdetett időpontban bejárással egybekötött ellenőrzést is végez a Kft. a településünkön, hogy a kóbor állatokat befogja. Ha ismerté válik az állat tulajdonosa:
- az Önkormányzat az elvitetéssel, tartással kapcsolatban egyéb felmerülő költségeket a gazdára kiveti, melynek megfizetése után, annak igazolásával lehet elhozni az ebet saját költségen az őrzés helyéről,
- a Kft. a rendőrségen a szabálysértési feljelentést megteszi a tulajdonossal szemben, amiért az ebet közterületen felügyelet nélkül kóborolni hagyta.
Összefoglalva a fentieket a kutyákat közterületen CSAK ÉS KIZÁRÓLAG pórázon lehet sétáltatni. Ez vonatkozik a Kápolna és a Magtár környékére is! Amennyiben a gazdi a kutyá(ka)t szabadon engedi, úgy szabálysértést követ el, mely pénzbírsággal büntethető. Sokszor tapasztalunk olyan esetet is, amikor a gazda arra hivatkozik, hogy az állat békés, könnyen behívható. Ez sem lehet indok arra, hogy a szabályokat a lakosok ne tartsák be. Ráadásul a legbékésebb állatot is érhet olyan inger, amitől megváltozik a viselkedése, és kiszámíthatatlanná válik.
Folyamatban van a fokozott közterület-felügyeleti jelenlét megvalósítása Budajenőn, így az állattartók számíthatnak arra, hogy a jövőben sokkal szigorúbban fogjuk figyelni és büntetni az állattartáshoz kapcsolódó szabálytalanságokat is.